All 4 Mafia

Počet Návštěv:

Závody

Nedávno jsem měl možnosti otestovat verzi Mafie na konzoli PlayStation2. Nečekal jsem žádný velký rozdíl, ale opak byl pravdou a to, že zde nebyla extrémní jízda. Naopak zde byla položka Racing čili závodění. Ihned jsem tuto možnost vyzkoušel a byl jsem překvapen, že se v PC verzi závody nenachází. Položka Racing měla skutečně vše od kvalifikace, přes šampionát až po odměny v podobě aut. Samozřejmě nesměli chybět i načítací obrazovky, které kupodivu můžete najít v texturách PC verze Mafie. Celkem zde bylo deset tratí (+autodrom z příběhové linie), z krajiny, čtvrtí města a ze závodního okruhu. Po chvíli hraní mě napadlo, zda-li nějaký šikula ze zahraničí neupravil nějaká skripta, aby bylo závodění možné i v PC verzi. Byl jsem velmi potěšen, když jsem našel menší prográmek a dokonce i zvlášť tratě přesně tak, jak byly v PS2 verzi od jistého člověka jménem braingib. Že závodění bylo zamýšleno již pro PC verzi, jde poznat nejen dle určitých textur, ale především podle toho, že když jsem úspěšně zprovoznil modifikaci Mafia Multiplayer Racing (MMR), tak texty pro závodění byly v češtině. Podle názvu vás určitě napadlo ‘‘cože? multiplayer?‘‘. Tato položka skutečně ve hře u závodění je, ale byla původně vypuštěna, asi z důvodu prodloužení vývoje hry. Tak či onak, multiplayer se mně osobně zprovoznit nepodařilo. Teoreticky by se musela založit nějaká síť a s pomocí dalších programů nějak hru navést, kam by se měla připojit apod.

Tudíž už zde zbyly pouze dvě položky a to Závod a Šampionát. Závod zahrnuje skoro to samé jako Šampionát až na to, že Závod je více svobodnější. V Závodě si vybíráte okruhy, které si ale musíte první odemknout v Šampionátu. Pochopitelně je zde položka garáž, kde si vyberete libovolně auto dle vaší uložené pozice. Po vybrání auta se navolí i vaši oponenti, ale můžete si je sami změnit a zároveň si zde zvolit obtížnost závodu. Volba směru jízdy je zde možná pouze u okruhu Countryside 1, tedy okruh Krajina 1. Ostatní tratě nemají tuto možnost a budete vráceni do hlavního menu. Navolíte si zde také počet kol a můžete zvolit položku závod. Ještě je tu záznam, ale ten není aktivní, protože by to asi bylo více námahy a také asi zbytečné. Po kliknutí na závod se vám nabídne zkouška, kvalifikace a závod.

Ve zkoušce si můžete projet trasu sami bez oponentů a v klidu. Při kvalifikace rozhoduje váš čas a určí se podle něj vaše startovní pozice při samotném závodě. Pokud kvalifikaci odjedete, tak hned nastupuje závod, ale můžete rovnou spustit závod, tak kvalifikaci vynechat, ale budete startovat z posledního místa. Samotné závody obsahují startovně upravenou ulici o reklamy apod. Po ulicích jsou fanoušci a také většina tratí obsahuje jednu bonusovou funkci. Při vrácení na trať (defaultně Num0) se nejen vrátíte na trať, ale také se aktivuje doprava. Takže kdyby vám bylo smutno, a byli jste moc napřed před protivníky, tak vám dopraváci jízdu trochu zpříjemní.

V Šampionátu si první zvolíte kolo nebo spíše třídu. Ze začátku máte přístupnou pouze první třídu A, ale postupně odemykáte dalších šest. Kromě dalších dvou tříd jsou zde třeba sportovní vozy či klasické vozy. V každé z těchto tříd jsou tři závody, kterými postupujete až nakonec. V každé třídě máte pouze omezený počet aut, který se hodí k dané třídě. Kromě odemykání tratí získáváte za vyhrané závody různá auta, které už ale povětšinou máte, takže se jedná spíše jen o pobavení. Takto můžete odjezdit celý šampionát, ale jsou zde i chyby a jedna docela velká, díky které nemůžete šampionát dokončit, ale vše se dá nějak řešit. Ze spousty tratí je zde i jeden závod v městské části Down Town, která ale nikdy nebyla pro MMR vytvořena, tudíž se musíme bohužel obejít bez ní. Ale vše řeší nahrazení souborů a odjetí jiné tratě, ale jakoby tratě Down Town. MMR už je staršího data a nic nového se na něm už více než rok neudělalo, takže se asi tratě Down Town nedočkáme a opačné jízdy dalších tratí asi také ne, ale kdo ví. Tímto jsem snad shrnul vše ohledně tohoto módu i záhady závodění v Mafii :-). Teď se podíváme, jak mód se všemi tratěmi správně nahrát a jak se do položky závodů dostat.Stáhněte si z našeho webu archiv mafiamultiplayerracing.rar a libovolně jej někam rozbalte. Program MafiaDataXTractor nahrajte do složky s Mafii a spusťte jej. Zvolte druhou položku shora, tedy a1.dta - Missions a rozbalte ji (extract). Na disku budete potřebovat asi 700MB volného místa. Většinu složek co se týkají misí, můžete odstranit, pokud potřebujete nutně místo, ale nechal bych to na později. Nyní si všimněte asi 10 menších instalaček jednotlivých tratí jako InstallRacingLittle_Italy.exe či SetupCircuitCentral_Island.exe. Při instalaci každé tratě si první volíte, zda-li ji chcete pro SinglePlayer nebo MultiPlayer. Jen bych dodal, že dle autora nejsou všechny tratě multiplayeru uzpůsobeny. Po zvolení singleplayeru vyberete složku, kde máte Mafii nahranou a také si můžete vybrat počasí Den - Day, Večer - Evening, Zataženo - Clowdy, Noc - Night a Noc v dešti - Night raining.

Právě kvůli počasí je potřeba ponechat některé složky ze složky missions, aby si z nich tratě mohli načíst počasí. Ovšem budete-li volit pouze den a noc, stačí nechat jen některé složky, ale doporučil bych první tratě nahrát a pak nepotřebné složky smazat. Nyní všech deset tratí nainstalujte, každá z nich se jmenuje od trat00 do trat09. Existuje i trat10, ale to je Down Town. V jednotlivých readme od tratí se můžete dočíst, která trať patří ke které složce. Složka trat00 je vlastně dlouhý závod na autodromu z příběhové linie, takže načítací obrazovku je z mise Fairplay. Jakmile máte nainstalovány všechny tratě, zapněte hru a minimalizujte ji klávesami levý Alt+Tab. Teď spustě soubor bgMMR v02.exe a klikněte na ‘‘open race‘‘. Když se objeví zelený nápis DONE, tak je vše v pořádku. Pokud ne, tak jste někdy udělali chybu. Po zobrazení nápisu DONE, se vraťte do hry a nasměrujte kurzor na položku Autoři. Kamera nezamíří na fotku s autory, ale naopak na formuli s trofejí apod. Klikněte tedy na položku Autoři a jste v položce Závody. Dále se řiďte dle prvních odstavců toho článku. Příjemné závodění.