All 4 Mafia

Počet Návštěv:

Recenze

Mafia: The City of Lost Heaven

O tom, že v českých hájích a lukách vznikají skvělé hry, již není pochyb. Nejdříve to byla Operace Flashpoint a nyní je to Mafia, která konečně zviditelní české tvůrce ve světové konkurenci a může se hrdě postavit vedle takových pecek jako je např. GTA: Vice City.

Tommy Angelo spolu s policejním komisařem sedí nad šálkem horkého kávy v jednom zapadlém baru. Náš hrdina vypravuje svůj temný příběh o tom, jak se stal mafiánem a jaké zločiny spáchal. Nyní jeho takzvaní přátele usilují o jeho život, a tak se pod příslibem policejní ochrany Tommy snaží dostat dona Salieriho za mříže. O tom, jaká úskalí vedla tohoto poctivého mladíka na zločinnou stezku, se dočtěte dále.

O co jde?

Hra se odehrává ve městě Lost Heaven (Ztracené nebe), které nápadně připomíná Chicago ve 30. letech, kde po ulicích rejdili mafiáni věhlasných jmen (jako byl například Al Capone) a kde zuřivě probíhala prohibice. V Lost Heaven vládnou dva gangy – jejich šéfové jsou Morelli a Salieri, oba rody se snaží ovládnout co největší část města.

Vy, jakožto Tommy Angelo, jste zatím obyčejný taxikář, zatím vás tyto krvavé šarvátky mezi gangy moc netrápí, protože máte jiné problémy – máte pěkně hluboko do kapes, avšak jednoho nešťastného dne se do vašeho auta nahrnou Salieriho poskokové Paulie a Sam, kteří vás donutí, abyste jim pomohli utéct před Morellim. Takže se chopíte volantu a předvedete jim, co umíte - bezpečně je dovedete do Salieriho baru, kde dostanete náležitou odměnu.

Druhý den, když půjdete do práce - ke svému taxíku - zjistíte, že na vás čekají Morelliho chlapci, kteří nejenže vám zničí živobytí, ale ještě usilují o váš život. Proto se dáte na zběsilý útěk ulicemi města a nakonec doběhnete na ostrůvek naděje do Salieriho baru, což je hlavní sídlo tohoto gangu. Ten vás ochrání před Morelliho poskoky a ještě vám nabídne prácičku.

Další den se probouzíte s myšlenkou, že z vašeho živobytí – taxíku – je teď vrak a tak se vydáváte opět do Salieriho baru a stáváte se tak ve městě Ztraceného nebe mafiánem.

Auta, motory a vůně benzínu

Hlavním prvkem této hry jsou auta. Shánění aut nebude vůbec těžké, prostě dojdete na parkoviště a vypáčíte zámek auta, nebo mnohem jednodušším způsobem - zastavíte jedoucí auto a vyhodíte z něj řidiče. Bohužel někteří řidiči jsou poněkud agresivní, takže mohou klidně použít proti vám i zbraně !

Různorodost aut ve městě je veliká, každé auto má dokonce jiné fyzikální vlastnosti. Auta jinak reagují na povrchy, třeba když najedete na kluzkou vozovku, tak to ihned pocítíte, nebo pokud se s autem rozšoupnete nad 70 mil/h, tak hned uvidíte, jak rychle se z auta stane popelnice :-). Kromě toho v autě nemáte žádnou ochranu před kulkami. Pokud byste se nevyznali v autech ze 30. let, tak pro vás autoři připravili encyklopedii, kde se dočtete o vlastnostech všech aut ve hře.

Schopnost řídit auto v této hře je povinná, kdo neumí řídit, nechť si sežene traktor a ať si na něm cvičí. Zhruba ve třetině hry na vás budou kladeny vyšší nároky v umění řízení auta - musíte vyhrát nějaké ty závody. Nemusím říkat, že je hotové peklo dojet závod na prvním místě. Takže pokud nejste moc zběhlí v řízení aut, tak radši si sežeňte SAVE k další misi.

Město Lost Heaven- město ztracených nadějí

Nádherné a rozlehlé město, které mírně připomíná Brno. Pokud se projdete po městě, tak zjistíte, že v Lost Heaven to žije, chodci se v klidu procházejí po chodníku, auta zastavují na červenou, policajti se promenádují po okolí, takže to vypadá skoro jako ve skutečnosti. Najdeme zde parky, různé budovy, mosty, stanice metra, nadzemku a samozřejmě tramvaje, kterými se můžete nechat svézt.

Jako v každém městě, i zde najdeme chudší a bohatší část města, dále samozřejmě - jako v každém americkém velkoměstě - jsou zde svými čtvrtěmi (např. Chinatown a Little Italy) zastoupeny i různé komunity. Hra vám dává naprostou volnost, můžete jet, kam se vám zlíbí. Podobně jako v GTA 3 můžete zabíjet civilisty, přejíždět je, ale bohužel - tyto činy nezůstanou nepovšimnuty, protože nad pořádkem ve městě vládne tvrdá ruka zákona. Potyčky s policii jsou velmi nepříjemné, pokud třeba pojedete nad 50 mil/h, tak vás začnou stíhat a pokud zastavíte, tak dostanete bloček, ale pokud jim ujedete anebo dokonce proti nim půjdete se zbraní v ruce, tak toho budete litovat - v nejlepším případě vás zatknou a v nejhorším budete mrtví.

Mise, zbraně a ostří hoši

Různorodost misí je nespočetná a jejich řešení se také liší. Někdy musíte odložit svého nejlepšího přítele - pistoli a spíše stealthovským způsobem řešit daný úkol. Asi nejvtipnější mise pro mě byla ta, ve které si plánujete atentát na politika a uložíte si zbraň na WC v lodi a když se vracíte zpět na loď jako maskovaný plavčík, tak zjistíte, že hajzlík je zamčený a tak proběhne dlouhá peripetie se sháněním klíče od záchodu. Kromě těchto vtipných misí se setkáte povětšinou s krvavými přestřelkami, při kterých jde mráz po zádech, zvláště když víte, že SAVE/LOAD nemůžete aplikovat, kdy se vám zachce. Kromě hlavní kampaně, si pro vás autoři připravili další dva módy, prvním z nich je Volná jízda, kde si můžete dělat co chcete a můžete si nastavit množství aut, hustotu chodců atd. a druhým módem je Extrémní jízda, ve které ve městě nejsou policajti a vy si ve městě můžete dělat, co se vám zlíbí a nejste ničím omezeni.

Vedlejším prvkem ve hře jsou zbraně, dalo by se říci: “Čím víc zbraní, tím akčnější hra”. Setkáme se zde s velkou škálou zbraní, od obyčejných pěstí, kterými strašíte chodce, přes pistole, baseballky až po lahůdkové zbraně, jako jsou brokovnice, sniperka a samozřejmé nesmí chybět proslulá zbraň mafiánů - thompson s bubínkovým zásobníkem. Docela velkou obtíží je nabíjení zbraně - pokud totiž jste nevystříleli celý zásobník a předčasně nabíjíte, tak polovystřílený zásobník házíte do koše.

Hlavní postavou je taxíkář Tommy Angelo, během hry se setkáte i s ostatními hrdiny, jako jsou již zmínění Paulie a Sam, velký boss don Salieri se svým poskokem Frankem a později i se samotným Morellim. Co by to bylo za gangsterku, kdyby v ní nebyla milostná zápletka, takže do hry také vstupuje krásná Sára, se kterou se Tommy velmi sblíží.

Závěr

Grafika patří k té nejlepší, jakou jsem kdy viděl, v pohodě překonává GTA: Vice City. Budovy jsou nádherné, postavy civilistů jsou různé, prostě tomu není co vytknout. Odhadovaná herní doba je 20 -30 hodin, takže než to dohrajete, tak snad vyjde i druhý díl.

Pokud patříte mezi milovníky akčních přestřelek a ve vašich žilách koluje mafiánská krev, tak na nic nečekejte a sežeňte si tuhle pecku. :-) Admin